List Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia - Solidarni z Bejrutem 

Bracia i siostry,

Zbliża się rocznica tragicznej eksplozji, która miała miejsce w Bejrucie czwartego sierpnia ubiegłego roku. Wszyscy pamiętamy przerażające zapisy filmowe rejestrujące wybuch, który setki ludzi pozbawił życia, tysiące ranił, dziesiątki tysięcy pozbawił domów i miejsc pracy. Widok tragedii poruszył nasze serca, dzięki czemu z różnych stron świata do Libanu popłynęły słowa wsparcia, modlitwy i środki na odbudowę. Caritas naszej Archidiecezji i Stowarzyszenie "Dom Wschodni - Domus Orientalis" czynnie włączyli się we wsparcie udzielane ofiarom tragedii dzięki zaangażowaniu wielu z Was.

Liban jest krajem wyjątkowym. Jan Paweł II podczas wizyty w Bejrucie powiedział, że Liban to więcej niż kraj, Liban to zadanie. Rzeczywiście, tej jedyny na Bliskim Wschodzie kraj w znacznej mierze chrześcijański, próbuje udowodnić, że chrześcijanie różnych wyznań i muzułmanie różnych tradycji, nie muszą nieustannie ze sobą walczyć, ale mogą zbudować jeden, wspólny kraj. W chwili obecnej Liban przeżywa głęboki kryzys polityczny, społeczny i ekonomiczny. Wielu chrześcijan, zwłaszcza dotkniętych tragicznymi skutkami ubiegłorocznej eksplozji, nosi się z zamysłem opuszczenia Libanu. Bez nich ten kraj już nie będzie taki sam, dlatego naszym braterskim obowiązkiem jest towarzyszenie naszym braciom w ich trudnościach i udzielenie im wsparcia.

Dlatego w rocznicę eksplozji chcę Was zaprosić na Eucharystię w intencji Libanu, którą odprawię 2 sierpnia o godz. 18.00. Przed Mszą św. połączymy się w bezpośredniej transmisji z naszymi braćmi w Bejrucie, którzy w tym czasie również zgromadzą się na modlitwę. W niedzielę poprzedzającą naszą modlitwę, czyli 1 sierpnia odbędzie się we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji zbiórka do puszek na kontynuację wsparcia ofiar eksplozji.

Gorąco Was zachęcam do włączenia się w te wydarzenia przez obecność w katedrze i Wasz wkład w zbiórkę. Nasza wierna pamięć o braciach na Bliskim Wschodzie, modlitewne i materialne wsparcie są dla nich niezwykle ważne. Nasza młoda Archidiecezja, która świętuje Jubileusz 100-lecia, dziedziczy wiarę od tamtejszych Kościołów, które istnieją od czasów Apostołów. Wspierając ich spłacamy dług wdzięczności tym, którzy wiernie trwają przy Chrystusie i Jego Ewangelii.

z serca Wam błogosławię,

Wasz Arcybiskup Grzegorz

 

Odsłony: 67