Tornister pełen uśmiechów 2020 

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do wsparcia dzieci i młodzieży, którzy potrzebują naszej pomocy u progu nowego roku szkolnego. Po raz 12. rusza akcja „Tornister pełen uśmiechów”.

Zwykle Caritas prosiła o wypełnienie pustych tornistrów artykułami szkolnymi i przekazywała je potrzebującym pomocy dzieciom z terenu archidiecezji łódzkiej, albo wysyłała artykuły szkolne dzieciom na Wschodzie. Tylko zeszłym roku dzieci z diecezji pińskiej na Białorusi otrzymały ponad 20 tysięcy różnych artykułów szkolnych o łącznej masie 1,5 tony i wartości prawie 100 tysięcy złotych. W poprzednich latach wierni archidiecezji łódzkiej przygotowywali w wakacje około tysiąca wyprawek szkolnych.

W tym roku, w odpowiedzi na kryzys związany z epidemią koronawirusa, akcja została rozszerzona o działania związane ze wsparciem w zakresie dostępu dzieci do nauki zdalnej. Ze względów bezpieczeństwa do parafii nie trafią tornistry do wypełnienia, ani nie będą zbierane wyprawki szkolne. W zamian za to łódzka Caritas prosi o wsparcie finansowe akcji. W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i decyzji o powrocie uczniów do szkół, zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup wyprawek szkolnych lub zakup sprzętu i usług wspomagających naukę zdalną. W czasie trwającej epidemii z pomocy Caritas Archidiecezji Łódzkiej skorzystało w ten sposób kilku uczniów, którzy otrzymali ufundowane przez darczyńców tablety i laptopy. Caritas pomogła również w zabezpieczeniu dostępu do Internetu.
 
Okazją do finansowego wsparcia akcji „Tornister pełen uśmiechów” jest organizowana we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej zbiórka do puszek, w niedzielę, 26 lipca 2020 roku. Akcję można też wspierać poprzez bezpośrednie wpłaty do Caritas, których można dokonywać poprzez platformę pomocową w Internecie pod adresem www.dobromat24.pl, poprzez aplikację mobilną Caritas lub na rachunek bankowy: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077, z dopiskiem: Tornister pełen uśmiechów 2020.

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” prowadzona jest przez Caritas w Polsce nieprzerwanie od 2009 roku. Od tego czasu Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały dzieciom w całej Polsce ponad 170 tysięcy wyprawek szkolnych. W tym roku, w ramach partnerstwa z Fundacją Pro Caritate, Caritas Polska pozyskała już na ten cel ponad 300 laptopów, które jeszcze w lipcu zostaną przekazane do świetlic środowiskowych, domów dziecka i placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas. Tam dzieci nie tylko będą mogły korzystać z komputerów na miejscu, ale także wypożyczać sprzęt do nauki zdalnej.

 

Odsłony: 279