KOMUNIKAT
Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Bp. Jerzego Mazura SVD
z okazji 17. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa w Roku Miłosierdzia

Drodzy bracia kapłani!
Umiłowani bracia i siostry w Chrystusie!
Przyjaciele misjonarzy!
Drodzy kierowcy i użytkownicy dróg!

W dniach od 17 do 25 lipca 2016 roku, obchodzimy 17. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Ta inicjatywa MIVA Polska łączy w sobie duszpasterską troskę o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz konkretną pomoc polskim misjonarzom i misjonarkom w zakresie środków transportu.


Tegoroczne obchody tego Tygodnia wypadają w szczególnym czasie. Jest to rok dwóch ważnych Jubileuszy: Roku Miłosierdzia i 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz odbywających się w Krakowie – Mieście Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży. Cechą szczególną tych wydarzeń jest wymiar ewangelicznego miłosierdzia, które ma przenikać wszystkie sfery życia chrześcijańskiego. Papież Franciszek zwracając się do młodzieży pragnie, aby „Rok Święty Miłosierdzia był czasem odkrycia na nowo poczucia misji, jaką Pan powierzył swemu Kościołowi.”(z Orędzia na ŚDM w Krakowie).

Czas Światowych Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie wiary. W roku Jubileuszu Chrztu Polski to wyjątkowa możliwość, aby razem z młodymi z całego świata ożywić w sobie dar wiary i z nową mocą świadczyć o Bożym Miłosierdziu wobec innych, jako „uczniowie-misjonarze”.

Te dni to także o wiele większy niż zwykle ruch na naszych drogach w Polsce. Wielu też ze świata, szczególnie z Europy będzie podróżować po naszych drogach. Stąd też w tym czasie naszym priorytetem powinna być szczególna troska o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Nasza modlitwa przed i po podróży, chociażby pobożnie uczyniony znak krzyża, wzajemna życzliwość na drogach i szacunek wobec innych, opanowanie pokusy nadmiernej prędkości i innych często egoistycznych i lekkomyślnych zachowań, wyzbycie się zgubnego pośpiechu, wreszcie zawsze konieczna trzeźwość, niech będą świadectwem wiary i wypełniania przykazania miłości Boga i bliźniego. Stąd z okazji Tygodnia św. Krzysztofa, który zarazem jest obchodzony jako Tydzień Bezpiecznego Kierowcy, pragniemy nie tylko przypominać, prosić i apelować o bezpieczną jazdę, ale i modlić się o bezpieczne podróże dla wszystkich.


W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa – podobnie jak w poprzednich latach –wspieramy polskich misjonarzy i misjonarki w zakupie środków transportu poprzez udział w Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km. MIVA Polska od ponad 15 lat, w imieniu Kościoła w Polsce troszczy się o te ważne narzędzia w pracy misyjnej, dzięki którym misjonarze szybciej i efektywniej wypełnią swoje zadania. Każdy pojazd w rękach misjonarza, to dla wiernych w wielu odległych miejscach możliwość częstszego uczestniczenia we Mszy św. i słuchania Słowa Bożego; to obecność kapłana, który pojedna z Bogiem, opatrzy chorych sakramentami; to ratunek dla niejednego chorego, którego misjonarze i misjonarki dowiozą do szpitala; to pomoc w dostarczeniu do szpitala matki mającej komplikacje w czasie porodu; to zaopatrzenie dla szkoły i ośrodka zdrowia; to często jedyny sposób komunikacji ze światem.


Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy w ubiegłym roku 2015 przekazali pomoc do MIVA Polska na pojazdy misyjne. Dzięki tym funduszom zostało zakupionych 38 samochodów terenowych i osobowych, 1 ambulans, 11 motocykli i skuterów, 1 motorower oraz 438 rowerów dla katechistów misyjnych. Pojazdy te już służą w 32 krajach misyjnych, najwięcej w Afryce. Bóg zapłać za to piękne i szlachetne wsparcie!


W Roku Miłosierdzia MIVA Polska pragnie też wesprzeć chorych i niepełnosprawnych oraz najbardziej potrzebujących, którymi opiekują się misjonarze, wyposażając ich w wózki.


Drodzy bracia i siostry!


Włączmy się wielkodusznie w Roku Miłosierdzia w tę akcję pomocy misjonarzom, by żaden z nich nie został bez pomocy. Otoczmy ich modlitwą. Podziękujmy Panu Bogu za opiekę nad nami w czasie podróży, za każdy szczęśliwie przejechany kilometr drogi i złóżmy nasz dar na pojazdy dla nich, by mogli nieść Miłosierdzie drogami świata. Przyzywając wstawiennictwa św. Krzysztofa, Patrona Kierowców i Podróżujących oraz św. Jana Pawła II – misjonarza świata, z serca wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.


+ Biskup Jerzy Mazur SVD, Pasterz Diecezji Ełckiej, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

 

Odsłony: 1266