Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

Uchwała 240. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski z 2 maja 1990 r. wprowadza funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. na terenie Polski. Uchwała precyzuje, iż biskupi diecezjalni mogą powoływać do funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła, Mszy świętej i Eucharystii. Biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym lub zażądać egzaminu. Funkcja ta powierzana jest na rok, a potem przedłużana. Przed powołaniem i każdym przedłużeniem powołania kandydaci muszą odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje. Braciom zakonnym można obniżyć granicę wieku. Główne zadanie szafarzy polega na regularnym zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym. Dzięki istnieniu szafarzy, pobożni wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą chodzić do kościoła, mają możliwość przyjmowania Komunii Świętej w każdą niedzielę.

12 marca w Bazylice Archikatedralnej Ks Bp Ireneusz Pękalski wprowadził do posługi nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Z naszej parafii taką posługę otrzymały trzy osoby:

• Włodzimierz Jeżyna,
  • Zbigniew Jacek Lipke,