Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Nowych Chrustach

Historia parafii

Parafia NMP Różańcowej erygowana została 30 sierpnia 1992 roku, dekretem ks. Abpa Władysława Ziółka, na prośbę ówczesnego dziekana dekanatu koluszkowskiego ks. Edwarda Wieczorka.

Parafię utworzyły miejscowości: Będzelin, Mikołajów, Pogorzałe Ługi i Nowe Chrusty. Służbę liturgiczną i opiekę duszpasterską nad nowo powstałą rodziną Chrystusową rozpoczął ksiądz  Eugeniusz Kacperski.  Przez sześć pierwszych lat duszpasterstwo prowadzone było w budynku świetlicy wiejskiej w Nowych Chrustach, jednocześnie trwały prace przy budowie Świątyni, domu parafialnego i cmentarza, na gruntach ofiarowanych przez parafianina Jana Bobrka.

Dzięki zaangażowaniu wiernych oraz ks. Proboszcza, przy ulicy Głównej 70, powstał kościół wybudowany w latach 1993 – 1998. 9 lipca 1995 roku arcybiskup Władysław Ziółek poświęcił i wmurował kamień węgielny, pochodzący z miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie. On też 24 września 2000 roku dokonał konsekracji domu Bożego.

30 sierpnia 2012 roku obchodziliśmy Jubileusz 20-lecia istnienia Parafii. Główne obchody, połączone z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez grupę młodzieży oraz wizytacją Parafii przypadły na dzień 7 października i przewodniczył im ks. bp Adam Lepa. Ważnym wydarzeniem, wieńczącym czas Jubileuszu było zawierzenie Parafii Matce Bożej Częstochowskiej, dokonane w dniu 5 stycznia 2013 roku przez ks. Proboszcza w obecności licznie przybyłych na Jasną Górę parafian.